publikacje

Młodsza epoka brązu na ziemiach polskich w świetle badań nad skarbami

18.02.2014
Gorąco polecamy nową książkę prof. dr hab. Wojciecha Blajera pt. "Młodsza epoka brązu na ziemiach polskich w świetle badań nad skarbami". Nowa książka Wojciecha Blajera stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych prac Autora, poświęconych gromadnym depozytom przedmiotów brązowych z wczesnej, starszej i środkowej epoki brązu.
więcej o Młodsza epoka brązu na ziemiach polskich w świetle badań nad skarbami
konferencje

Studencko-Doktorancka Konferencja Numizmatyczna

17.01.2014
Sekcja Śródziemnomorska Koła Naukowego Studentów Archeologii i Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do wzięcia udziału w I Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Numizmatycznej „Pecunia omnes vincit. Moneta miejscowa i obca w starożytności i średniowieczu".
więcej o Studencko-Doktorancka Konferencja Numizmatyczna
działalność

Z Archeologią na Ty. Edukacja i popularyzacja archeologii w szkołach licealnych

16.01.2014
Celem przedsięwzięcia jest rozbudzenie zainteresowania dziedziną jaką jest archeologia, zapoznanie młodego pokolenia z działalnością archeologa, zaznajomienie z realizowanymi badaniami na terenie Polski i krajów zagranicznych. Przyczyni się to do poszerzenia świadomości społecznej na temat ochrony dziedzictwa kulturowego i związanych z tym problemów.
więcej o Z Archeologią na Ty. Edukacja i popularyzacja archeologii w szkołach licealnych

Wystawa o dr. Józefie Stanisławskim - darczyńcy Gabinetu Archeologicznego UJ

10.01.2014
Od połowy grudnia ub. r. w Muzeum Okręgowym w Sieradzu można oglądać niewielką wystawę czasową poświęconą życiu i działalności dr. Józefa Stanisławskiego (1824-1900), sieradzkiego lekarza, społecznika, muzealnika i miłośnika starożytności. Był współautorem pierwszej zorganizowanej w Sieradzu wystawy starożytności oraz przyjacielem Profesora Józefa Łepkowskiego, założyciela katedry archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i twórcy Gabinetu Archeologicznego, z którym prowadził ożywioną korespondencję.
więcej o Wystawa o dr. Józefie Stanisławskim - darczyńcy Gabinetu Archeologicznego UJ
wiadomości

Zapraszamy na wykłady Dr Petera Kováčika!

11.12.2013
Dyrekcja Instytutu Archeologii UJ zaprasza na wykłady Dr Petera Kováčika (Uniwersytet Śląski w Opawie) dotyczące problematyki epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.
więcej o Zapraszamy na wykłady Dr Petera Kováčika!
wiadomości

Egipt i Bliski Wschód w okresie neolitu i początku wczesnego brązu

27.11.2013
Zapraszamy do udziału w konferencji "Egipt i Bliski Wschód w okresie neolitu i początku wczesnego brązu", która odbędzie się w naszym Instytucie 6 grudnia 2013 w godzinach 8.50-18.00
więcej o Egipt i Bliski Wschód w okresie neolitu i początku wczesnego brązu

Konferencja Sprawozdawcza Instytutu Archeologii UJ - badania w sezonie 2013

21.11.2013
Kolejna KONFERENCJA SPRAWOZDAWCZA Instytutu Archeologii UJ odbędzie się 28-29 listopada 2013! Tematem konferencji są oczywiście badania prowadzone przez pracowników i doktorantów naszego Instytutu w sezonie 2013! W pierwszym dniu konferencji zaprezentują wyniki swojej działalności pracownicy Instytutu zaś drugi dzień już tradycyjnie należeć będzie do doktorantów, którzy będą prezentować efekty swojej pracy w mijającym roku. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
więcej o Konferencja Sprawozdawcza Instytutu Archeologii UJ - badania w sezonie 2013

Wykopaliska Instytutu Archeologii UJ na północnym Ałtaju

09.10.2013
Począwszy od roku 2012 w północnej części rosyjskiego Ałtaju nieopodal miejscowości Manżerok polscy archeolodzy pod kierunkiem mgr. Łukasza Oleszczaka z Instytutu Archeologii UJ biorą udział w badaniach kompleksu osadniczego z okresu scytyjskiego i huńskiego. Krakowscy badacze zostali zaproszeni do współpracy przez prof. A.P. Borodowskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii Rosyjskiej Akademii Nauk (Oddział Syberyjski) w Nowosybirsku. Współpracę kontynuowano w roku 2013. Patronat naukowy nad tym przedsięwzięciem objął prof. dr hab. Jan Chochorowski
więcej o Wykopaliska Instytutu Archeologii UJ na północnym Ałtaju

Małopolska Noc Naukowców w naszym Instytucie

26.09.2013
Już pojutrze, w piątek 27 września nasz Instytut weźmie udział w Małopolskiej Nocy Naukowców! Zapraszamy do nas między godziną 18.00 a 24.00!
więcej o Małopolska Noc Naukowców w naszym Instytucie

Amabasador RP na Cyprze z wizytą na agorze w Pafos

02.09.2013
Prace badawcze Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Paphos Agora Project, które rozpoczęły się 12 sierpnia br. są w pełnym toku. Od ponad tygodnia trwają wykopaliska. W tym sezonie kontynuujemy prace na Wykopie II przy wejściu do agory rzymskiej od strony wschodniej. Odsłaniamy kolejne pomieszczenia, które pełniły najprawdopodobniej rolę sklepów (tabernae). W nowo założonym Wykopie III przy południowym portyku agory prace są prowadzone na trzech odcinkach. W jednym z nich natrafiliśmy na pozostałości architektury.
więcej o Amabasador RP na Cyprze z wizytą na agorze w Pafos