Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Archeologii UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Biblioteki Instytutu Archeologii UJ

Biblioteki Instytutu Archeologii UJ

Kierownik: mgr Barbara Chudzińska

Biblioteka Archeologii Polski i Powszechnej

mgr Barbara Chudzińska

otwarta:
poniedzialek-piątek: 9.00 - 14.45

Biblioteka Archeologii Śródziemnomorskiej

mgr Elżbieta Fidler-Źrałka

otwarta:
poniedziałek-piątek: 9.00 - 15.30

Uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym i w dniach 08.08-31.08.2022 biblioteka śródziemnomorska będzie zamknięta.
 

Księgozbiór Instytutu Archeologii UJ

Dwie biblioteki Instytutu Archeologii powstały w okresie kiedy osobno funkcjonowały Katedry Archeologii Przedhistorycznej (Polski) i Archeologii Klasycznej (Śródziemnomorskiej). Obydwa księgozbiory zaczęto tworzyć równolegle z powstającymi Katedrami. W kolejnych okresach obydwa księgozbiory stopniowo wzbogacały się i obecnie liczą: 29 755 woluminów (Biblioteka „prahistoryczna") oraz 14 478 (biblioteka „śródziemnomorska").

Księgozbiór Instytutu Archeologii od początku tworzony był jako warsztat pracy naukowej dla krakowskich archeologów, a obecnie trwają starania aby takim pozostał. Pracownicy i studenci mają obecnie możliwość korzystania z encyklopedii, słowników, bibliografii, a także z najnowszej literatury przedmiotu (czasopisma, raporty wykopaliskowe, monografie i katalogi) zarówno w języku polskim jak i w językach obcych. Zbiory Biblioteki obejmują pozycje dotyczące archeologii poszczególnych krajów i epok a także m. in. historii, historii filozofii,  historii sztuki i nauk pomocniczych archeologii.

W skład księgozbioru Biblioteki wchodzi wiele tytułów czasopism, gromadzonych od początku XX w, w tym liczne wydawane za granicą. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników naukowych i studentów, Biblioteka dba o systematyczne powiększanie księgozbiorów, a także, w ścisłym porozumieniu i współpracy z Biblioteką Jagiellońską, podejmuje działania prowadzące do automatyzacji zbiorów.