
Przedstawiamy nową publikację dra. hab. Radosława Palonki, prof. UJ która prezentuje syntezę rozwoju kulturowego prekolumbijskich społeczności indiańskich z Południowego Zachodu Ameryki Północnej (południowo-zachodnie stany USA i północny Meksyk) od momentu pojawienia się tam pierwszych ludzi aż do przybycia Europejczyków (Hiszpanów) w XVI wieku.
Chronologicznie praca obejmuje ostatnie 20 tysięcy lat, od okresu paleoindiańskiego, poprzez okresy archaiczny i formatywny oraz późniejsze kultury rolnicze: Pueblo, Casas Grandes, Hohokam, Mogollon/Mimbres i Fremont; opisane jest także stosunkowo niedawne przybycie na te tereny ludów nomadycznych (dopiero 500-600 lat temu): Apaczów, Nawaho i Ute.
Nacisk położony jest na opisy przemian osadniczych, kultury materialnej, ale także analizy ikonografii ceramiki i sztuki naskalnej (malowideł i petroglifów). Książka odnosi się także do prawodawstwa amerykańskiego związanego z ochroną dziedzictwa kulturowego, a także nowoczesnych metod badawczych, w tym digitalizacji zabytków oraz współpracy archeologów i antropologów ze współczesnymi społecznościami tubylczymi. Ta ostatnia sprawa dotyczy badań indiańskiej tradycji ustnej, której analizy stanowią ważną gałąź wiedzy do poznania kultur prekolumbijskich i historycznych tego regionu. W publikacji jest także zamieszczona część wyników badań projektu prowadzonego od 2011 roku przez dr hab. Radosława Palonkę, prof. UJ w Kolorado, USA.
Książkę opublikowało wydawnictwo Lexington Books ze Stanów Zjednoczonych (część koncernu wydawniczego Rowman & Littlefield), publikacja ukazała się jednocześnie w USA i Wielkiej Brytanii. Recenzje książki pochodzą od czołowych archeologów zajmujących się badaniami Południowego Zachodu.
Linki do książki: