Nowa misja w Nea Pafos

15 października w Pafos odbyły się skromne uroczystości z okazji 55-lecia polskich prac archeologicznych na Cyprze. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz cypryjskich, ambasady RP w Nikozji, a także ekipa polskich archeologów, która od początku października pracuje w Nea Pafos w ramach nowej krakowsko-warszawskiej ekspedycji. Kierownikiem badań jest prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nasz nowy projekt MA-P Maloutena i Agora w planie urbanistycznym Pafos: modelowanie miejskiego krajobrazu stolicy hellenistycznego i rzymskiego Cypru ma na celu zweryfikowanie pochodzącego z 1990 roku planu miasta Nea Pafos w oparciu o nowe odkrycia uzyskane w trakcie wykopalisk oraz technologie precyzyjnego obrazowania, którymi dysponuje dzisiejsza archeologia. Projekt skupia się nadal na przebadaniu Agory i terenów przylegających oraz tak zwanej Malutenie - obszarze warszawskich wykopalisk. Planujemy odtworzyć krajobraz miejski miasta i ustalić, jaka była w nim pozycja i znaczenie budowli rezydencjonalnych na Malutenie oraz zabudowy przestrzeni publicznej Agory. Obok badań archeologicznych i geofizycznych zastosujemy także modelowanie proceduralne - wyjaśnia prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

Naczynie z przedstawieniem twarzy z rogami odkryte pod Krakowem
Fantastyczne odkrycia naszych archeologów
Dwa cmentarze z okresu I wojny światowej w Łupkowej (woj. podkarpackie)