Badania w Peru (rejon Barranca)

Archeolodzy Plinio Guillen, nasz absolwent Lukasz Majchrzak, dr Michał Wasilewski oraz Carlos Escobar z grupy badawczej „Los Valles de Barranca”, we współpracy z antropolog fizyczną dr Justyną Marchewką – Długońską (UKSW), prowadzą obecnie wykopaliska na stanowiskach Cerro Colorado oraz El Porvenir, w rejonie Barranca w Peru.

W ostatnich dniach odkryli oni nienaruszone groby sprzed ok. 1000 lat, założone na zboczu położonego nad oceanem stanowiska Cerro Colorado, na obrzeżach miasta Barranca. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach programu NAWA, i ma na celu określenie wpływu zjawiska El Niño na zachowanie cmentarzysk na wybrzezu andyjskim. W projekcie uczestniczą studenci UKSW, UŁ, a także badacze z naszego instytutu: dr Michał Wasilewski, który prowadzi analizy geoarcheologiczne, oraz studentka Róża Dziubińska, która zajmuje się analizą tkanin odkrytych na cmentarzysku. Warto przypomnieć, że już w pierwszym sezonie badań na stanowisku Cerro Colorado w 2022 r. brały udział nasze studentki: Maria Dyda, Róża Dziubińska, Emilia Kuzar oraz Alicja Łacheta. Odkryto wtedy m.in. mury świątyń z 3 tysiąclecia p.n.e. oraz 1 tysiąclecia n.e., a także malowane tkaniny wykonane w czasach kultury Wari. W obecnym sezonie ekipa prowadzi wykopaliska również na stanowisku el Porvenir, znajdują się pozostałości cmentarzyska wkopanego w ruiny świątyni z 3 tysiąclecia p.n.e. W tym przypadku groby zostały wcześniej wyrabowane, odkryto jednak pozostałości dekorowanej ceramiki i tkanin, a także zmumifikowane szczątki ludzkie, na których zachowały się tatuaże.

Agencia Peruana del Noticias Andina >>>

Najstarsze dzieje Egiptu czyli kolejny sezon badawczy na stanowisku Tell el-Murra

Paleolit w Turcji. Cykl wykładów

Archaeological Ceramics: from Theory to Practice