Tydzień Patrona Szkoły Podstawowej nr 114 (SP114) w Krakowie

Tydzień kultury pierwotnych narodów Ameryki Północnej i Południowej

Dyrekcja Instytutu Archeologii UJ wraz z Instytutem Botaniki im. Władysława Szafera PAN oraz Instytutem Ochrony Przyrody PAN objęła honorowym patronatem wydarzenie Tydzień Patrona obchodzony cyklicznie w Szkole Podstawowej nr 114 w Krakowie. Szkoła znajduje się na ulicy Łąkowej w rejonie Wieczystej-Ugorka, a jej patronem jest Arkady Fiedler, słynny pisarz i podróżnik. Tegoroczna edycja, od 27 listopada do 1 grudnia, poświęcona była plemionom, kulturom i cywilizacjom Ameryki Północnej, Mezoameryki i Ameryki Południowej. Z racji tego pracownicy Zakładu Archeologii Nowego Świata naszego Instytutu, dr hab. Radosław Palonka, prof. UJ, dr hab. Jarosław Źrałka, prof. UJ oraz dr Michał Wasilewski prowadzili wykłady i zajęcia dla uczniów różnych klas, pokazując zdjęcia, ale też zabytki z badań prowadzonych przez nas w Gwatemali, Kolorado (USA) i Peru. Dodatkowo nasi doktoranci i studenci, Katarzyna Ciomek, Natalia Kowalik i Małgorzata Nowak zorganizowali warsztaty o sztuce naskalnej dla kilku klas, które cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Przy okazji wcześniejszych Dni Patrona SP114 odwiedzali także inni pracownicy IA UJ, m.in. dr Łukasz Oleszczak opowiadał o archeologicznych badaniach w Azji.

Uczniowie SP114 mieli też okazję w trakcie tego tygodnia uczestniczyć też w kilku wycieczkach, m.in. do Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli. Dodatkowo dzieci i młodzież słuchali także prezentacji i wykładów pracowników Instytutu Botaniki PAN oraz Instytutu Amerykanistyki UJ. Na rozpoczęciu tygodnia wystąpił też zespół muzyczny peruwiańsko-kolumbijski, składający się z muzyków z Ameryki Południowej, ale mieszkających od niedawna w Polsce.

Najstarsze dzieje Egiptu czyli kolejny sezon badawczy na stanowisku Tell el-Murra

Paleolit w Turcji. Cykl wykładów

Archaeological Ceramics: from Theory to Practice

"Zobacz, jak On to zrobił..." - Uroczystość dedykowana profesorowi Bolesławowi Ginterowi