European Humanities Conference

05.05.2021
Krakowska archeologia na międzynarodowej konferencji poświęconej europejskiej humanistyce
więcej o European Humanities Conference
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją „Archeologia Gór".

20.03.2021
Pamięci Profesora Andrzeja Żakiego” Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.
więcej o Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją „Archeologia Gór".
Archeologia z UJ ponownie najlepsza wg QS World University Rankings

15.03.2021
Archeologia z UJ ponownie jedną z najlepszych dyscyplin naukowych wg QS World University Rankings.
więcej o Archeologia z UJ ponownie najlepsza wg QS World University Rankings
PILNE: Wybitne kobiety w Nauce - prof. Ewdoksia Papuci-Władyka

05.02.2021
Prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii UJ nominowana przez Narodowe Centrum Nauki do grona wybitnych kobiet w nauce.
więcej o PILNE: Wybitne kobiety w Nauce - prof. Ewdoksia Papuci-Władyka
Kosmogonia Tatr i Podtatrza: Jaskinia Obłazowa

04.02.2021
Serdecznie zapraszamy do oglądania filmu promującego dotychczasowe wyniki badań prowadzonych w Jaskini Obłazowej pod kierunkiem prof. dr. hab. Pawła Valde-Nowaka.
więcej o Kosmogonia Tatr i Podtatrza: Jaskinia Obłazowa
O starożytnym Pafos w Polskim Radio

26.01.2021
W najbliższą środę (27.01) po 19:07 w Jedynka - Program 1 Polskiego Radia wysłuchać będzie można audycji o starożytnym Pafos, w którym badania prowadzi zespół pod kierunkiem Przewodniczącej naszej Komisji, prof. E. Papuci-Władyki
więcej o O starożytnym Pafos w Polskim Radio

23.11.2020
Tegoroczna Konferencja Sprawozdawcza Instytutu Archeologii UJ odbędzie się dnia 11 grudnia. Konferencja odbędzie się w formule on-line, z wykorzystaniem platformy MS Teams.
więcej o Konferencja Sprawozdawcza IA UJ 2020. Program konferencji, abstrakty oraz link do wdarzenia
Nowa misja w Nea Pafos

17.10.2020
15 października w Pafos odbyły się skromne uroczystości z okazji 55-lecia polskich prac archeologicznych na Cyprze. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz cypryjskich, ambasady RP w Nikozji, a także ekipa polskich archeologów, która od początku października pracuje w Nea Pafos w ramach nowej krakowsko-warszawskiej ekspedycji. Kierownikiem badań jest prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Nowa misja w Nea Pafos

28.09.2020
Na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku, pomimo ograniczeń spowodowanych warunkami epidemicznymi, zespół z Instytutu Archeologii UJ powrócił w Karpaty, kontynuując badania wykopaliskowe prehistorycznej osady obronnej na Górze Zyndrama w Maszkowicach.
więcej o Góra Zyndrama w Maszkowicach: Fantastyczny sezon badawczy naszych archeologów
Naczynie z przedstawieniem twarzy z rogami odkryte pod Krakowem

31.08.2020
Podczas badań archeologicznych na osadzie ludności kultury ceramiki wstęgowej rytej w Biskupicach (pow. Wieliczka), w jednej z długich jam, będącej integralnym elementem domu o konstrukcji słupowej odkryto naczynie zdobione motywem antropomorficznym.
więcej o Naczynie z przedstawieniem twarzy z rogami odkryte pod Krakowem