W sercu starożytnego miasta - wykład prof. Ewdoksii Papuci-Władyki

Wykład prof. dr hab. Ewdoksii Papuci-Władyki z Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

pt. "W sercu starożytnego miasta. Interdyscyplinarne badania Uniwersytetu Jagiellońskiego w Pafos na Cyprze w latach 2011-2016"

SZCZEGÓŁY WYKŁADU

Cypr, duża wyspa położona we wschodniej części Morza Śródziemnego, od zarania dziejów odgrywała istotną rolę w rozwoju cywilizacji tego regionu. Wielki wkład w rozwój wyspy miały zwłaszcza miasta portowe, w tym Pafos. Miasto założone zostało pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. W okresie hellenistyczno-rzymskim pełniło rolę stolicy Cypru (od około 200 p.n.e. do ok. 350 n.e.). Było wówczas siedzibą stratega zarządzającego wyspą z ramienia egipskiej dynastii Ptolemeuszy, a następnie rzymskiego gubernatora. Dziś Pafos to jedno z najważniejszych starożytnych miast na Cyprze, a jego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W roku 2017 Pafos pełni zaszczytną rolę Europejskiej Stolicy Kultury.
Od 2011 roku w mieście tym interdyscyplinarne badania prowadzi Zakład Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z wieloma innymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi.
Autorka wykładu, prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierująca badaniami, przedstawi pracę zespołów badawczych oraz najważniejsze rezultaty prac na agorze, rynku starożytnego miasta i na innych jego obszarach. Zaprezentuje najciekawsze pozostałości odkrytej architektury: domniemaną świątynię, magazyny, małe sklepiki, baseny, studnie itp., ale również omówi materiał tzw. ruchomy: naczynia ceramiczne, monety, obiekty metalowe, w tym unikatowe narzędzia chirurgiczne, obiekty szklane i.in.

Data opublikowania: 25.03.2017
Osoba publikująca: Piotr Kołodziejczyk