Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Archeologii UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ruszyły badania w Nea Paphos 2015!

Rozpoczął się piąty już sezon badawczy ekspedycji Zakładu Archeologii Klasycznej IA UJ w Pafos na Cyprze. Prace przyniosły juz pierwsze rewelacyjne odkrycia, m.in. wspaniale zachowany kapitel kolumny korynckiej, który zapewne zdobił południowy portyk Agory. 

Etap I naszych badań w ramach Paphos Agora Project finansowany z grantu NCN OPUS i środków statutowych Wydziału Historycznego UJ oraz sponsorskich obejmował lata 2011-2014. Po czterech kampaniach wykopaliskowych i pracach studyjnych możemy stwierdzić, że odnieśliśmy wielki sukces! W tak krótkim czasie udało sie stwierdzić po pierwsze, że miejsce, gdzie prowadzimy badania to rzeczywiście Agora. Natomiast odkrycie dwóch dużych budowli o charakterze publicznym datowanych na okres hellenistyczny, pozwala stwierdzić, że  odkryliśmy Agorą hellenistyczną miasta Pafos, która funkcjonowała na tym samym miejscu, co rzymska.    

W bieżącym roku rozpoczyna się nowy etap w naszych działaniach. Wraz z uzyskaniem grantu NCN MAESTRO na lata 2015-2019 zakres merytoryczny badań został poszerzony. W dalszym ciągu będziemy prowadzili prace na samej Agorze, gdzie do przebadania zostało 95% terenu, starając się zrekonstruować sposób funkcjonowania tej przestrzeni publicznej, jej wygląd, czas istnienia itp. Jednak w II etapie projektu wychodzimy również poza Agorę. Celem będzie poszukiwanie metodami nieinwazyjnymi (geofizycznymi) infrastruktury gospodarczej starożytnego Pafos oraz podjęcie próby rekonstrukcji aktywności ekonomicznej miasta. Zbadane zostanie również znaczenie ekonomiczne miasta i jego kontakty handlowe na wyspie oraz szerzej - we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Tegoroczny sezon zaangażuje rekordową liczbę osób (w sumie ok. 70). Obok licznej kadry specjalistycznej będą to studenci, doktoranci i wolontariusze. Najpierw przeprowadzimy badania wykopaliskowe na Agorze. Będą one obejmowały prace na Wykopie I, gdzie odkryliśmy Budynek A, najprawdopodobniej świątynię oraz na Wykopie III gdzie natrafiliśmy na drugą dużą budowlę o charakterze publicznym - Budynek B, przypuszczalnie magazyn. Natomiast w drugiej części sezonu (w ostatnim tygodniu września) współpracujący z nami specjaliści z Uniwersytetu w Hamburgu uzbrojeni w urządzenia do badań geofizycznych (metoda magnetyczna) ruszą z nami na południe od Agory w poszukiwaniu infrastruktury gospodarczej. Zastosujemy również skaning laserowy, który wykonają specjaliści z AGH oraz zdjęcia z powietrza przy użyciu kamery podwieszonej do drona. Integralną częścią tegorocznych badań będą również prace geoarcheologiczne ekipy z Uniwersytetu w Kielcach. 

Sezon zapowiada się więc niezwykle pracowicie i liczymy na dalsze wspaniałe odkrycia ! 

 

fot. Robert Słaboński

Data opublikowania: 27.08.2015
Osoba publikująca: Piotr Kołodziejczyk

Widok zawartości stron Widok zawartości stron