Unikatowe odkrycie na Zamku w Ojcowie. Najstarsza świnka morska w Polsce

22.11.2023
Świnka morska, czyli kawia, to popularne zwierzątko domowe. Ekipa badaczy pod kierunkiem dra Michała Wojenki dokonała przełomowego odkrycia.
więcej o Unikatowe odkrycie na Zamku w Ojcowie. Najstarsza świnka morska w Polsce

13.11.2023
Wystawa nawiązuje do projektu, którego celem było lepsze scharakteryzowanie procesów środowiskowych, jakie zachodziły we wczesnym i środkowym holocenie na obszarze południowej Jordanii oraz południowej Polski.
więcej o Serdecznie zapraszamy na wystawę: "Wymieńmy się Krajobrazem. Próba zrozumienia różnic środowiskowych dla lepszego rozumienia kultury"

10.11.2023
Dyrekcja Instytutu Archeologii UJ zaprasza na wykład który wygłosi dr Andrzej Przychodni
więcej o Krzemionki jako przykład różnych form promocji archeologii w oparciu o dobro światowego dziedzictwa UNESCO
Collegium Maius: Amerykańscy specjaliści szkolą muzealników z Ukrainy

09.11.2023
Od 31 października do 5 listopada w sali im. Michała Bobrzyńskiego w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywają się specjalistyczne szkolenia i warsztaty z zakresu digitalizacji zabytków archeologicznych, które prowadzą badacze amerykańscy z CyArk - znanej organizacji non-profit z Kalifornii, jednej z wiodących na świecie, jeśli chodzi o digitalizację zabytków dziedzictwa kulturowego, w tym także tych znajdujących się pod patronatem UNESCO.
więcej o Collegium Maius: Amerykańscy specjaliści szkolą muzealników z Ukrainy

Uwaga: Ważny komunikat

07.11.2023
10 listopada 2023 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim jest dniem wolnym od pracy – zapraszamy w innym terminie.
więcej o Uwaga: Ważny komunikat
Badania w Peru (rejon Barranca)

31.10.2023
Archeolodzy Plinio Guillen, nasz absolwent Lukasz Majchrzak, dr Michał Wasilewski oraz Carlos Escobar z grupy badawczej „Los Valles de Barranca”, we współpracy z antropolog fizyczną dr Justyną Marchewką – Długońską (UKSW), prowadzą obecnie wykopaliska na stanowiskach Cerro Colorado oraz El Porvenir, w rejonie Barranca w Peru.
więcej o Badania w Peru (rejon Barranca)
Krakowskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej

30.10.2023
W dniach 27-28.10. 2023 r. w budynku Instytutu Archeologii UJ odbyły się Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej- Edycja Krakowska. Organizatorem warsztatów były Instytut Archeologii UJ oraz Fundacja "Traditio Europae"
więcej o Krakowskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej

Stypendium dla studentek/ów

28.10.2023
Oferta stypendium dla studenta/studentki w projekcie: “Na peryferiach wielkich ośrodków Majów: badania struktury osadniczej oraz modyfikacji terenu wokół Nakum (północna Gwatemala)”, Kierownik Projektu: Dr hab. Jarosław Źrałka, prof. UJ
więcej o Stypendium dla studentek/ów
[*] Zmarł Prof. dr hab. Jan Machnik (1930-2023)

10.10.2023
Z głębokim smutkiem, przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Jana Machnika, naszego przyjaciela, wybitnego uczonego i mistrza wielu pokoleń archeologów.
więcej o [*] Zmarł Prof. dr hab. Jan Machnik (1930-2023)
Grossi Cracovienses 2023

22.09.2023
21. 09. 2023 Instytut Archeologii UJ został jednym z pięciu laureatów w trzeciej edycji Grossi Cracovienses, przyznawanej przez NBP. Nagrodę odebrał Rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel i Dyrektor Instytutu Archeologii UJ, prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak podczas gali w budynku NBP przy ul. Basztowej w Krakowie.
więcej o Grossi Cracovienses 2023