Nowa misja w Nea Pafos

17.10.2020
15 października w Pafos odbyły się skromne uroczystości z okazji 55-lecia polskich prac archeologicznych na Cyprze. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz cypryjskich, ambasady RP w Nikozji, a także ekipa polskich archeologów, która od początku października pracuje w Nea Pafos w ramach nowej krakowsko-warszawskiej ekspedycji. Kierownikiem badań jest prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Nowa misja w Nea Pafos

28.09.2020
Na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku, pomimo ograniczeń spowodowanych warunkami epidemicznymi, zespół z Instytutu Archeologii UJ powrócił w Karpaty, kontynuując badania wykopaliskowe prehistorycznej osady obronnej na Górze Zyndrama w Maszkowicach.
więcej o Góra Zyndrama w Maszkowicach: Fantastyczny sezon badawczy naszych archeologów

Naczynie z przedstawieniem twarzy z rogami odkryte pod Krakowem

31.08.2020
Podczas badań archeologicznych na osadzie ludności kultury ceramiki wstęgowej rytej w Biskupicach (pow. Wieliczka), w jednej z długich jam, będącej integralnym elementem domu o konstrukcji słupowej odkryto naczynie zdobione motywem antropomorficznym.
więcej o Naczynie z przedstawieniem twarzy z rogami odkryte pod Krakowem

Fantastyczne odkrycia naszych archeologów

29.08.2020
Świetnie zachowany miecz jednosieczny, groty włóczni, zapinki do spinania szat, bogato zdobiony przęślik, żelazne igły do złudzenia przypominające te używane dzisiaj - to tylko część znalezisk z cmentarzyska w Bejscach, które w sierpniu odkryli naukowcy z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie.
więcej o Fantastyczne odkrycia naszych archeologów

Dwa cmentarze z okresu I wojny światowej w Łupkowej (woj. podkarpackie)

25.08.2020
Celem projektu jest nie tylko dotarcie do fizycznych pozostałości po walkach, ale również przypomnienie, że była to też "nasza wojna". W regularnych oddziałach wojsk austro-węgierskich walczyły jednostki złożone nawet w 95 proc. z żołnierzy narodowości polskiej rekrutowanych z terenów Podkarpacia.
więcej o Dwa cmentarze z okresu I wojny światowej w Łupkowej (woj. podkarpackie)

Jubileusz czterdziestolecia pracy naukowej Profesora Wojciecha Blajera

18.08.2020
społeczność Instytutu Archeologii UJ uczciła jubileusz czterdziestolecia pracy naukowej Profesora Wojciecha Blajera, uznanego specjalistę z zakresu archeologii epoki brązu i wczesnej epoki żelaza i aktualnego kierownika Zakładu Archeologii Epoki Brązu.
więcej o Jubileusz czterdziestolecia pracy naukowej Profesora Wojciecha Blajera

Artykuł naszego zespołu na temat fresków z Chajul w Gwatemali w Antiquity

18.08.2020
Artykuł zespołu z IA UJ na temat badań fresków z Chajul w Gwatemali, ukazał się w ostatnim numerze Antiquity.
więcej o Artykuł naszego zespołu na temat fresków z Chajul w Gwatemali w Antiquity